You are currently viewing Koci dom

Koci dom

W tym dziale chciała bym opisać jak stworzyć kotu dom, w którym będzie czuł się dobrze. Jest to dość istotne gdyż, koty są zwierzętami terytorialnymi i bardzo czystymi, ich miejsca bytowania mają pewien podział który należy znać aby zapewnić im podstawy bezpieczeństwa oraz dobre samopoczucie. Tak jak my mamy sypialnie, kuchnie i łazienkę, koty również mają miejsca zabaw, spożywania posiłków oraz miejsca do załatwiania się. Aby kot czuł się dobrze należy zapewnić mu taki podział pomieszczeń oraz odpowiedni sprzęt.

Kuwety i żwirek.
Koty raczej najchętniej korzystają z odkrytych kuwet, kuweta kryta jest ciasna i duszna, ale jeśli właścicielowi zależy pewnie pójdą na kompromis po zdjęciu ruchomych drzwiczek. Istotne jest aby kuwet było kilka w zależności od tego jak duży jest dom. Jeśli mamy jednego kota i dom dwu piętrowy kuweta powinna być na każdym piętrze. Można liczyć 1 kuweta na kota plus metraż domu. Kuweta musi stać w miejscu łatwo dla kota dostępnym, tak aby zawsze mógł z niej skorzystać. Nie może stać blisko miejsca spożywania posiłków przez kota, oraz blisko miejsca zabaw czy miejsca wypoczynku kota. Kuweta musi mieć własne dobrze dostępne miejsce. Jeśli kot ma utrudniony dostęp do kuwetki, zdarzyć się może że swoje potrzeby załatwi nam na dywanie, a tego byśmy nie chcieli. Albo też zastrajkuje z załatwianiem się, co jest dość groźne, bo powoduje zatrzymanie moczu a w konsekwencji różne choroby, zatrucie moczem. Taki stan wymaga potem długotrwałego leczenia. Istotny jest też żwirek. Na rynku mamy spory wybór w tym temacie. Jednak powinniśmy zastosować żwirek taki do jakiego kot był przyzwyczajony w hodowli. Jest w jakiś sposób sprawdzony i kot jest przyzwyczajony do załatwiania się w nim. Zapytajmy hodowce jaki żwirek używa w swojej hodowli i zastosujmy ten sam. Koty czasem np. nie lubią dźwięku trzeszczenia silikonowego żwirku i się do niego nie załatwią, inne zaś są do niego przyzwyczajone, a żwirek zbrylający spowoduje niechęć do załatwiania się. Nie używajmy żwirku z supermarketu, bo to pomyłka. Ten żwirek nie dość że cementuje całą kuwetę, nie pochłania zapachu to jeszcze przykleja się kotom do łapek i roznoszą go po całym domu. Żwirek z supermarketu jest też nie ekonomiczny bardzo szybko się kończy. Żwirki które mogę polecić i sama stosuje to: Cat’sBest Eko plus, Benek, Benek Corncat. Oczywiście pamiętamy o częstym wybieraniu nieczystości, oraz raz na 3 dni dezynfekcji całej kuwetki np. Domestosem. Nie stosuje żwirków zapachowych, nie wszystkie koty je tolerują. Używam natomiast neutralizator zapachów dosypywany do żwirku. Neutralizatory są też dostępne w każdym sklepie zoologicznym, mają też różne zapachy, ja jednak wybieram bezzapachowe.

Drapak
Drapak tak samo jak kuweta powinien stać na każdym piętrze mieszkania. Wybierzmy duży stabilny drapak z dużą ilością półek i budek. Taki będzie największą atrakcją. Istotne też jest ustawienie drapaka, raczej nie wciskajmy go w pierwszy lepszy kont mieszkania ,bo może okazać się że kot nie będzie z niego korzystał. Dobrze jest rozejrzeć się które miejsce w domu wasz pupil wybrał na strefę zabaw i tam ustawić drapak. Jest to mebel nie tylko do drapania ale też do zabawy i swojego rodzaju obserwatorium dla kota. Koty uwielbiają też wszelkiego rodzaju wysokie pułki, jeśli więc ustawimy drapak w ich pobliżu, zorganizujemy kotu świetny plac zabaw. Będzie on wtedy miał tam swój azyl, gdzie będzie mógł obserwować świat, dokonywać różnych akrobacji w postaci skoków przez półki na drapak i w odwrotnym kierunku. Na pewno nie będzie się nudzić. Drapak, budki, tuby, wysokie pułki to świetna zabawa dla kota,wszystko tylko musi być umieszczone w odpowiednim miejscu w domu.Na terenie który został wybrany przez kota jako miejsce zabaw. Jeśli nie będzie miał takiego miejsca pewnie skorzysta z naszych meblościanek i szaf. Zabezpieczenia

Okna
Kot jest ciekawski i lubi wyglądać, wylegiwać się na parapecie. Ale jest też łowcą i nie zatrzyma go wysokość jeśli zechce upolować ptaka,lub zeskoczyć aby sprawdzić co jest na dole. Przestrzegam wszystkich aby pamiętali o zabezpieczeniu okien siatką. Na rynku jest wiele dostępnych siatek, nie muszą to być tandetne moskitiery. Są dostępne siatki do zabezpieczenia okien, które są prawie nie widoczne, należy tylko poszukać i popytać. W zoo sklepach internetowych są siatki razem z zestawem haczyków do rozpięcia. Proszę nie tłumaczyć sobie że mam okna uchylne. Takie okna też są niebezpieczne. Kocięta pięknie wspinają się po framudze i jeśli zdołają przesadzić głowę to dalsze konsekwencje mogą być tragiczne. Poza tym siatka daje możliwość otwarcia okien na oścież i przewietrzenie mieszkania, bez problemu że kotu się coś przydarzy. Nie myślcie Państwo że was to nie dotyczy, bo mieszkacie np.na parterze. Siatka powinna być i tak, bo podczas waszej nieobecności lub obecności ciekawskie kocię może wybrać się na spacer z którego już nie wróci.

Wychodzenie na dwór
Wypuszczanie kota na dwór nie jest dobrym pomysłem. Czyha tam na niego wiele niebezpieczeństw. Kot urodzony i wychowany w hodowli nie zna świata zewnętrznego, jego całym światem jest nasze mieszkanie i tam czuje się dobrze. Nie jest prawdą że dla kota wypuszczanie na dwór jest dobre. Kot wypuszczany bez dozoru, a czasem nawet z dozorem może skończyć pod kołami samochodu, może zostać pogryziony przez psy albo nawet dzikie koty, może zostać zwyczajnie ukradziony. Płot czy furtka dla kota nie jest żadną przeszkodą, jeśli czegoś się przestraszy lub po prostu coś go zaciekawi opuści swoje podwórko błyskawicznie. A w panice nie pomoże żadne nasze przywoływanie, on po prostu zaszyje się gdzieś i nie wyjdzie aż go nie znajdziemy. Wreszcie jeśli już nawet nic mu się nie stanie, to jest narażony na zakażenia zakaźnymi chorobami śmiertelnymi na które nie ma szczepień ani leków. Choroby te mogą być przenoszone przez zdziczałe zwierzęta. Kot nie musi się wcale z nimi spotkać, czasem wystarczy że powącha odchody takiego zwierzaka. Nie jest rzeczą przyjemną patrzeć jak nasz kot umiera i nie możemy mu pomóc.
Sprzęt codziennego użytku.
Przebywając w domu z kotem, powinniśmy też zwrócić uwagę na różne przedmioty w domu i zachować pewne reguły ich użytkowania. Urządzenia takie jak kuchenka, pralka, lodówka są dla kotów świetnym miejscem kryjówek. Mając w domu kota należy je bezwzględnie pozostawiać zamknięte. Jeśli już coś jest otwarte, przed użyciem należy sprawdzić czy na pewno nie ma tam kota. Poza zasięgiem kota należy bezwzględnie trzymać lekarstwa. Są w nich różne substancje które czasem mogą spowodować że kot je po prostu w zabawie zje, a konsekwencje przyjęcia dawek dla człowieka mogą być tragiczne. To samo tyczy się środków do czyszczenia, detergentów i chemikaliów. Jeśli zaś zmywamy podłogi czy coś czyścimy kot powinien pozostać w tym czasie w innym pomieszczeniu. Koty często czyszczą się poprzez wylizywanie. Jeśli nasz pupil będzie chodził po mokrej podłodze czyszczonej jakimś środkiem chemicznym i potem wyczyści sobie łapki to się najzwyczajniej naje tej chemii i może to być przyczyną zatruć jak też różnych schorzeń przewodu pokarmowego, które długo się leczy.
Rośliny
Koty uwielbiają skubać zielone, trawka dla kota jest wskazana i dobrze robi na przewód pokarmowy który może w naturalny sposób się oczyścić.Ale ja mam na myśli rośliny szkodliwe dla kota.Wiele z nich jest toksyczna i powoduje zatrucia a nawet zgon zwierzęcia.Do roślin niebezpiecznych należą: Lilia i liljowate, Aloes, Azalia, Diffenbachia, Dracena, Smokowiec, Fikusy, Granium, Hortensja, Wiele odmian bluszczu, Liguster, Filodendron, Narcyz, Różanecznik, Rododendron, tytoń ozdobny, Bukszpan, Czosnek, Fiołek, Cyklamen, Oleander, Konwalia, Łubin, Mak, Pirwiosnek. Rośliny te należy trzymać poza zasięgiem kota.

Miejsce spożywania posiłków.
Miejsce to nie powinno być przypadkowe. Powinno być usytuowane w dużym oddaleniu od kociej toaletki oraz miejsca zabaw. Powinna być tam zawsze dostępna świeża czysta woda,najlepiej z fontanny dla kotów,oraz sucha karma. Pomieszczenie nie może być zamknięte. Kot musi mieć do niego stały dostęp.

Koci jadłospis
Wydawało by się że to prosta sprawa. Mamy dziś wielki wybór dostępnych na rynku karm oraz diet. Lecz wybór nie jest prosty, gdyż każdy producent zachwala swoje produkty jako najlepsze i najlepiej przyswajalne oraz zgodne z naturą i takie tam… Kot jako mięsożerca ma dużo większe zapotrzebowanie na mięso niż np. pies, gdyż koci organizm korzysta z gotowego białka zwierzęcego, tracąc umiejętność syntezy aminokwasów. Z tego powodu powinniśmy pamiętać aby: Tauryna, Lizyna, Tryptofan, Metionina, Cysteina, Arginina były zawarte w pożywieniu naszego kota. Niedobór tych aminokwasów może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, od osłabienia, wypadania włosów po utratę odporności, zapadanie na różne choroby, ogólna anemia i wycieńczeni . Żródłem tych aminokwasów jest mięso, dlatego bardzo ważna jest dobrze zbilansowana dieta dla kota, nie pierwsza lepsza karma dostępna w sklepie. Dobra dieta nie powinna być monotonna, raczej zmienna, jak też powinna zawierać: białko,węglowodany,tłuszcze, witaminy i minerały w porcjach zapewniających dobry rozwój oraz wzrost. Suche karmy renomowanych firm w klasie super premium np. Royal Canin, Hill’s, Taste of Wilde są pełno watrościowym pokarmem i przy okazji są wygodne w użyciu. Nie wolno jednak kupować tanich karm supermarketowych czy innych, bo jest w nich znikoma ilość mięsa, a to najważniejszy składnik potrzebny naszemu kotu. Najlepiej czytać skład podany na opakowaniach, zazwyczaj tam mamy podane ilości. Wygodna forma to pokarmy w konserwach, natomiast powinny być podawane nie często, raz na jakiś czas jako dodatek Wadą jest to że koty nie ćwiczą mięśni szczęk i nie czyszczą naturalnym sposobem zębów, co może skutkować odkładaniem się kamienia nazębnego i nieprzyjemnym zapachem z pyszczka. Najlepiej dietę urozmaicić świeżym jedzeniem takim jak: surowe i gotowane mięso, ryby, sery. Mięso kurze, indycze, wołowe, cielęce czy królicze należy albo gotować albo przemrozić przez 2-3 dni w zamrażalniku, następnie rozmrozić i podawać pokrojone. Nie podajemy wieprzowiny!!! Ryby nie wolno podawać surowej, tylko gotowaną. Mięso ryb zawiera tiaminaze, która zawiera enzym rozkładający tak ważną dla kota tiamine, niedobór może być fatalny w skutkach, powoduje zaburzenia czucia, niewydolność serca, uszkodzenie mózgu i układu nerwowego. Przepisy na zdrową domową karmę, którą moje kotki lubią najbardziej: Nie może ona natomiast być podstawą żywienia, ale należy traktować ją jako dodatek. Do każdej przykładowej porcji należy dodać witaminy.

1. Kurczak z marchewką i pietruszką
0/5 piersi z kurczaka marchewka,
pietruszka
kaszka kuskus
Ugotować w niedużej ilości wody, pokroić na małe kawałeczki, do wywaru dodać kaszkę po czym zalać wszystko i zostawić do ostudzenia po zsiądnięciu można podawać lub zamrozić w małych porcjach.

2.Kurczak z wołowiną i podrobami
kurczak
1 kg serc,żołądków lub innych podrobów
0/5 kg wołowiny
20 dkg wątróbki drobiowej
Ugotować,pokroić,wymieszać podzielić na porcje i podawać.
3.Skrzydełka z wołowiną w zalewie
0/5 kg skrzydełek bez kości
20 dkg tłustej wołowiny rosołowej
2 łyżeczki kaszki kuskus
troszkę mrożonek warzywnych

marchew, seler, pietruszka, groszek skrzydełka i wołowinę , warzywa gotujemy w niedużej ilości wody odcedzamy kroimy lub miksujemy, do powstałego rosołu dodajemy kaszkę i tym zalewamy mięso odstawiamy do zsiondnięcia. Potem porcjujemy i podajemy.
Mleko,choć kojarzone jako ulubione pożywienie kotów zawiera nie tolerowaną przez koty laktozę. Podane może być przyczyną biegunki. Nie podajemy go kotom Zamiast tego możemy podawać dostępne w sklepach zoologicznych preparaty mlekozastępcze ,lub kefiry czy jogurty dla dzieci, ale nie zawierające konserwantów. Również serki wszelkiego rodzaju możemy podawać, białe, topione czy żółte.
Pamiętamy też że kot powinien mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody. Najlepsze są fontanny. Kot w okresie do 1,5 roku życia rośnie bardzo intensywnie, powinien mieć stały dostęp do suchej karmy oraz dość często podawane dodatki. Po okresie wzrostu, należy uważać aby kota nie utuczyć. Z karm typu kitten przechodzimy na karmy bytowe adult lub steryl dla kastratów, no i kontrolujemy wagę.
Zbytnie przebiałczenie czy przytycie też może być przyczyną sporych dolegliwości u naszego pupila Jednak jeśli z jakiegoś powodu jednak utyje czy przebiałczy się, bardzo pomocne są karmy tzw. diety weterynaryjne, które pomogą wrócić kotkowi do formy. Pamiętać należy aby przed kupnem karmy dokładnie przeczytać skład karm. Jeśli widzimy że jest dużo białka,należy dokładnie sprawdzić z czego ono pochodzi, czy z mięsa czy jest pochodzenia roślinnego. Istotna jest też ilość węglowodanów, które są odpowiedzialne za otyłość naszego kota. Jeśli producent nie podaje % udziału węglowodanów w karmie nie stosowała bym jej,bo pewnie jest ich dużo. Miernikiem jakości karmy jest raczej obniżona ilość węglowodanów. Zwróćmy też uwagę na komponenty i na której pozycji są podane jeśli mięso jest na 4 po pszenicy, kukurydzy i innych też bym nie stosowała takiej karmy. W razie wątpliwości można poradzić się hodowcy lub lekarza weterynarii,aby uniknąć błędów dietetycznych, pozwoli nam to cieszyć się zdrowym i pełnym energii kotem przez wiele lat.

Dodaj komentarz